»
شنبه 10 اسفند 1398 شمسی
Saturday 29 February 2020 GMT
شنبه 27 امير ما 1593 دیلمی
  منوی اصلی
Skip Navigation Links
درباره ديلمستانExpand درباره ديلمستان
چند رسانه ايExpand چند رسانه اي
زبان Expand زبان
سايت بره سر
الموت من
در سياهكل
منجيل نيوز
لوشان
رودبار آنلاين
شكوفه هاي زيتون
شميران
البرز
سولقان
كن
رودسري ها
طالقان
اشكور
نواي رودبار
 
   شرح مطلب
 بازي سنتي تب کشي (توپ کشي) در رودبار الموت
شمس الدين رجبي , یکشنبه 31 فروردین 1393 ساعت 10:16


بازي تبکشي " روز سيزده بدر در روستاي اناده"


  روستاي زيباي اناده در جنوب معلم کلايه قرار دارد...  هرساله روز سيزده بدر اهالي اين روستا به برگزاري يکي از بازيهاي سنتي ومحلي بانام ؛" تبکش " مي پردازند ، که شرح اين بازي و قوانين آن را جناب آقاي صادق منصوري در ذيل توضيح داده اند و تصاوير اين بازي را هم خانم اشک مهتاب (حدادي) ثبت نموده اند. آري در اين پست قصد دارم يکي از بازيهاي سنتي و  رايج در الموت را تقديم شما دوستان و علاقمندان  کنم ، "بازي تبکشي "


  اصل مطلب به قلم جناب صادق منصوري؛


 مقدمه: توجه به آداب و رسوم گذشتگان ، يکي از وظايف ما است .اين سنتها با توجه به پيشرفت زندگي ماشيني رو به فراموشي است .از اين رو با همت اهالي روستاي اناده بازي سنتي تبکش با هدف حفظ سنتهاو آداب و رسوم مردمان الموت ، روز سيزدهم فروردين در روستاي اناده برگزار ميگردد.


 در اين بازي همه اهالي روستا از پير وجوان بزرگ وکوچک حضور دارند تا در فضايي شاد و دوست داشتني در کنار هم باشند و ساعات را به خوشي سپري نمايند. ديگر نيازي به فراخواني نيست همه اهالي روستا ميدانند که بعد از صرف نهار و استراحتي کوتاه بايد حدود ساعت 4 بعد از ظهر سر خرمنها باشند.


 راس ساعت همه اهالي روستا مي آيند و آماده ميشوند تا شور و نشاطي را آغاز نمايند در اين بازي بانوان روستا به عنوان تماشاچيان بازي هستند و شور و نشاط خاصي به بازي ميدهند.


 نحوه بازي به اين گونه است که اهالي روستا به دو گروه تقسيم ميشوند؛


   گروه اول پشت خطي مي ايسنتد تا با چوب به توپ ضربه بزنند.و گروه دوم در فضايي به طول حدودا 100 متر و عرض حدوده " 10 الي 15 متر پراکنده ميشوند تا توپي که از طرف گروه اول زده ميشود را در هوا و قبل از برخورد به زمين بگيرند که اگر اين اتفاق بيفتد جاي دو گروه عوض ميشود.


 در صورتي که يکي از افراد گروه اول بتواند به توپ ضربه بزند به گونه اي که افراد گروه دوم نتوانند توپ را بگيرند و توپ به زمين برخورد کند ميتواند فاصله 100 متري تا خط دوم که در اصطلاح به آن مرره گفته ميشود را با سرعت طي نمايد و دوباره همان مسير را برگردد.


 که اگر بتواند اين کار را انجام دهد مجوز ضزبه زدن دوباره به توپ را ميگيرد. در اين فاصله افراد گروه دوم اين فرصت را دارند که با توپ شخصي را که در حال فرار است را با توپ بزنند که اگر توانستند اين کار را انجام دهند باز هم جاي دو گروه عوض ميشود.


  نکته بسيار جالب اين بازي شيطنتهاي افراد است مثلا افراد ميتوانند توپ را در زير پيراهن خود پنهان کنند و طي يک غافلگيري فردي که از مرره جدا شده و آماده فرار است را بزنند.


   اين بازي حدودا يک ساعت و نيم ادامه دارد و همه اهالي در اين مدت لحظات شادي را سپري مينمايند.بعد از پايان بازي هم طبق روال سالهاي گذشته يکي از اهالي روستا آش نذري تهيه ميکند و بين همه اهالي تقسيم ميکنند و اين آش نذري حسن ختام سيزده بدر در اناده ميباشد.


 الموتي وچن تب کشنک يادتان نشو ...صادق منصوري از روستاي اناده 21/1/93

   نظرات

محمد (اذربايجان شرقي)
یکشنبه 7 اردیبهشت 1393 ساعت 13:48

سلام به همه ي ديلمي هاي عزيز
در تبريز بازي هايي مثل (چوگان)(چيستان - يالان پالان)(چاله ي شيطان -شيطانک)(شکار روباه - تولکي تودي)(دستمال بازي - دستمال قاپدي)(استخوان شيري)
(جادوگر)(جوجوئينه) وجود دارد که يکي از ان ها به شرح زير است .

نام بازي: جادوگر
نام محلي: جادوگر
اهداف کلي: کنترل و تمرکز حواس، پرورش توانايي هاي مديريت و اطلاعات و برقراري رابطه
اهداف جزئي: آموزش مفاهيم چپ و ... و زير و ... و ايجاد هماهنگي در حرکات دسته جمعي و تقليد رفتاري و غيره...
تعداد بازيکن: محدوديتي ندارد
سن بازيکنان: 6 الي 9 ساله
ابزار لازم: قطعه چوبي به طول 15 و به قطر 2 سانتي متر
محوطه بازي: حداقل 10 × 10 متر

شرح بازي:

مربي يا معلم ورزش کودکان علاقه مند را دور هم جمع مي کند و محدوده ي مربعي را به ابعاد 10 × 10 متر (و يا 15 × 15 متر که متناسب با سن و سال و تعداد بازيکنان است) خط کشي مي کند.


سپس يکي از آن ها را که قبلاً اين بازي را انجام داده و مهارت لازم را دارد به عنوان جادوگر انتخاب کرده، در وسط ميدان بازي قرار مي دهد و بقيه را در چهار دسته متفاوت در چهار گوشه ي زمين مستقر مي کند.

آنگاه علائم و مقررات بازي، وظايف جادوگر و سايرين را شرح مي دهد.

1- کار جادوگر، اين است که اولاً با حرکت دادن چوب دستي به حالت دعوت، بازيکنان را از چهار سو به قسمت هاي مرکزي محوطه بازي بکشاند تا آزادانه بگردند...

2- بچه ها با توجه به اشارات و جهات چوب جادوگر، حرکات خود را هماهنگ مي کنند، يعني جادوگر، هر سويي را اشاره کند حرکت در آن سو انجام مي پذيرد، و يا با هر ضربه ي آن به زمين، بچه ها بايستي بجهند، و يا وقتي چوب دستي را بالاي سرش رو به آسمان مي گيرد، همه بايستي روي پنجه هاي پا ايستاده، دست ها و بدن خود را بالا بکشند و يا هر وقت آن را کج مي گيرد، همه بايد همسو با چوب بدن خود را کج کنند، و يا وقتي سر چوب دستي را به زمين تکيه مي دهد، همه بايد روي پنجه ي پا بنشينند و ...

و وقتي آن را به صورت افقي مي گيرد همه بايستي چهار دست و پا راه بروند و بنا به دستور جادوگر، صداي حيواني را که نام مي برد، تقليد کنند.

3- هرگاه چوب جادوگر، بنا به دلايلي از دستش رها شود و بر زمين افتد، طلسم مي شکند و جادو خنثي مي شود، و بچه ها به خود مي آيند و به گوشه ها پناه مي برند.

4- جادوگر نيز سعي در تعقيب و لمس يکي از آنها دارد تا جادوگر جديد مشخص شود.

5- اگر توانست يکي را بزند، جادوگر جديد به همين طريق بازي را شروع و ادامه مي دهد، ولي اگر نتوانست، بچه هاي رها شده از طلسم، براي آزار و اذيت جادوگر، کف مي زنند و با ريتم چنين مي خوانند: آهاي، آهاي جادوگر، جادو رو خنثي کرديم، و در عين حال از گوشه اي به گوشه اي فرار مي کنند و عبارت فوق را تکرار مي کنند.

در اين مرحله، بازي از شور و نشاط بيشتري برخوردار است و هر آنچه از دست جادوگر کشيده بودند با عصباني و خسته کردن او تلافي مي کنند.


نکات:
اين بازي از بازي هاي رايج در اهر و روستاهاي حومه مي باشد.
مربي يا معلم ورزش مي تواند بسته به سليقه و ذوق و ابتکار و هر آنچه در آموزش هاي تئوري کودک تقدم دارد، علائم بيشتري را در ارتباط با چوب دستي جادوگر بگنجاند و لطف و صفاي بازي را غني تر و ميل و رغبت کودکان را نسبت به اجراي اين بازي، بيشتر کند.نتيجه بازي: اين بازي ضمن آنچه در بند بند اهداف و شرح و نکات آمده است، ذهن کودک را براي درک و تشخيص مفاهيم زشت و زيبا، خوب و بد، اسارت و رهايي، جبر و اختيار، قانون و مقررات و ساير موارد مشابه در زندگي پرورش مي دهد.

باتشکر از شما مدير مهربان و دوست داشتني.

-


بچه هاي گوفل
جمعه 5 اردیبهشت 1393 ساعت 10:18

با سلام. goufel.com رونمايي شد. منتظر ديدار شما هستيم.

-


ياشار (اذربايجان شرقي)
چهارشنبه 3 اردیبهشت 1393 ساعت 11:34

سلام بر مدير اقاي نظري وسلام به همه ي دوستان ديلمي.

هپندي ..جالبه اولين باره که مي شنوم ميدونيد اين واژه ها خيلي جالبه چون اولين باره که مي شنوم من و برادرم تنهاييم خانواده ي ما وقتي که ما15 ساله بوديم در زلزله جان خود را از دست دادند و من ومحمد هم سعي داريم تاريخچه اجداد خود را در بياوريم ما دوقلوييم وخيلي اتفاقي اين سايت راديديم و خوشحاليم که از نواحي خورگام هستيم ما به دليل کار پدرمان به اذربايجان شرقي رفتيم به هر حال تلاشتان قابل تقدير و تشکر است. از شما متشکريم

-


ياشار (اذربايجان شرقي)
دوشنبه 1 اردیبهشت 1393 ساعت 10:54

درود بر ديلمي هاي عزيز ودوست داشتني.
مطالب رو خوندم خيلي جالبه. ياد دوران کودکي خودم افتادم منو محمد هميشه کارمون اين بود که تو کوچه کشتي بگيريم ..يادش بخير اون روزا....
باتشکر از مدير فعال سايت.

-
پاسخ:
ديلمستان: اين بازي در بره سر هپندي (hapandi) نام دارد.


   ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :   (الزامی) 
پست الکترونیکی :   
وب سایت :   
متن نظر :   
    info@deilamestan.com   
  ديگر مطالب
بحران برف گيلان و مسوولاني که هميشه غافلگير مي شوند
کانديداهاي عزيز و محترم: شجاعانه نسبت خود را با جبهه حق مشخص کنيد
به کساني راي بدهيم که وقتي امثال شهيد حاج قاسم در ميدان جنگ هستند، ‌پشت جبهه فتنه نکنند
آل بويه ديلمي
دکتر مظاهر رحيم‌ پور کليشمي به عنوان مربي بدنساز، به تيم پرسپوليس پيوست
کوه درفک و سه روستاي کرمانج نشين سيبن، چهيش و گوفل
جانوران صنعت گر
درياچه وي يستان(ويستان)، شهر بره سر خورگام رودبار گيلان
دستگيري شکارچيان غير مجاز در منطقه عمارلوي رودبار گيلان
موتاي ديلمي
شکارچي پلنگ در رودبار 800 ميليون ريال جريمه شد
بافت تاريخي روستاي انبوه عمارلوي رودبار ثبت مي‌شود