»
دوشنبه 28 مرداد 1398 شمسی
Monday 19 August 2019 GMT
دوشنبه 13 نوروز ما 1593 دیلمی
  منوی اصلی
Skip Navigation Links
درباره ديلمستانExpand درباره ديلمستان
چند رسانه ايExpand چند رسانه اي
زبان Expand زبان
سايت بره سر
الموت من
در سياهكل
منجيل نيوز
لوشان
رودبار آنلاين
شكوفه هاي زيتون
شميران
البرز
سولقان
كن
رودسري ها
طالقان
اشكور
نواي رودبار
 
   شرح مطلب
 مصادره ي تقويم ديلمي توسط برخي دوستان تماميت خواه گيلك
مهدي اميري نظري برسري , سه شنبه 26 مهر 1390 ساعت 6:8

 داشتن انصاف و قانع بودن به حق خود راز ماندگاري است. تا كي بايد داشته هاي قوم ديلمي توسط نزديكترين قوم به ما يعني قوم گيلكي مصادره گردد؟


آخرين اقدام اين عزيزان كه تعدادشان بسيار محدود بوده و برنامه ي "گيلك ناميدن كل اقوام شمال ايران" را نيز در سر مي پرورانند ، مصادره ي تقويم ديلمي است. ذخيره اي باستاني كه با نامي جعلي و جديد ارائه شده است.


اين هم سندي بر مصادره كردن نوروزبل از سال ديلمي به نام سال گيلكي توسط برخي دوستان تماميت خواه گيلك ما - خود قضاوت كنيد: تقويم سال هاي پيش ديلمي بود... امسال گيلكي شد... بايد منتظر بمانيم احتمالا سال هاي آينده تقويم ديلمي را به اسم شهري ، روستايي و ... ببينيم!!!!!


جالب اينجاست كه هر دوي اين تقويم ها توسط خودشان تهيه و چاپ شده است.


احترام به اقوام همسايه پيش كش ، به خودتان احترام بگذاريد و دست از زياده خواهي برداريد.


واقع بين باشيد و به حق خود قانع.   نظرات

عطا ديلمي
چهارشنبه 18 مرداد 1396 ساعت 7:24

سلام خدمت همه دوستان عزيز
ازين که در خصوص اين مورد مهم تاريخي تلاش و آگاهي رساني ميکنيد نهايت سپاسگزاري رو ازتون دارم.همينطور که فرمودين، مصادره و جعل هر حرکت تاريخي، فرهنگي، هنري و حتا آداب و رسوم مردم هر منطقه اي هميشه مذموم و نکوهيده بوده و هست و خواهد بود. به عنوان يک ديلمي اميدواريم که هميشه اين آگاهي رساني ها نتيجه مثبت خودش رو بده.

http://farasai.com - ata.deylami@gmail.com


آريو شاهين جعفري
چهارشنبه 21 خرداد 1393 ساعت 11:48

با سلام به فرزندان پاک نهاد مردآويج ، مهيار و موتاي ديلمي. دوستان خدمت شما عرض کنم که بنده اول از همه هموطن ايراني شما هستم و بعد هم افتخار اين را دارم که هم استاني گيلک شما هستم. اما دو نکته است که بايستي خدمت شما عرض کنم 1- همه گيلکها اينجور نيستند اينها اقليتي از ما هستند که دست بر قضاء ما با اينها هم خيلي مشکل داريم. شما به آدرس وبسايت حقير برويد چنان عليه هدفهاي مشکوکشان نوشتم که بارها هم تهديد شدم. البته چه باک. ما رهرو حقيقت هستيم 2- اين جريان نشات گرفته از چپ افراطي دهه 50 شمسي است و هنوز هم براي نشان دادن بغضش از نابرابري ها اولاً سعي مي کنه خودش را بزرگتر نشان بده ( حالا با مصادره تقويم ديلمي و يا رسومات گالشي تا حتي رد نمودن اصالت ديلميان !!) و ثانياً که امروز و ديروز به وجود نيامده است. پايگاه فکري اينان م ج ، ا پ ، ن ع هستند که به خصوص اگر با ج صحبت کنيد به نوعي تمايلات پانيسم داره و حتي به تالشهاي ما اهانت نموده است.
اما آخرين دسته گل اين جريان فردي است به نام ا ح که ده سالي است که سايت ... را راه انداخته و نرم نرمک داره واژه هايي مانند که گيلاني ها اصلاً آريايي نيستند!!!! با آريايي ها پدرکشتگي دارند. ما ملت جدا هستيم ، خان احمد گيلاني قهرمانه ، شاهان فارس هخامنشي و ... را دنبال مي کنه. زماني که به اينها انتقاد مي کني که اگر گيلاني با هخامنشي و ساساني مشکل داشت پس چرا مردآويج ديلمي جهت برگشت به وضع موجود قيام نمود همين جريان تا لعن اين فرزند پاک ايران هم پيش ميره ( فردي وابسته به اين جريان به نام م م ). 10 سال داره ... منتشر ميشه چرا اعتراض نکرديد؟!!! چرا به ناسزاهاي اينان به هخامنشيان معترض نشديد؟!!! دوست عزيز من مي دانم چرا؟ گفتي فحش اينان به غير گيلاني به من چه!! يا سکوت مي کنم بلاخره مزخرفاتشان تمام ميشه. درسته؟!! اما مي بيني که با هر سکوت من و تو گستاخ تر مي شوند. امروز مردمان جنوب البرز را علناً با القاب فارس کويري توهين مي کنند و تقويم شما را مي دزدند فردا همين رفتار توهين آميز را با شما و باقي گيلانيان انجام مي دهند. بدبختي ما گيلاني ها اينه فکر مي کنيم نجابت به خرج دهيم طرف شرمنده ميشه. اما گاهي لازمه همه متحد اين جريان را رسوا و منزوي و يا نابودش کنيم.

http://medpubre.persianblog.ir/post/73/ - mars_venus1978@yahoo.com


جواد(روستاي کاغذي)
سه شنبه 13 خرداد 1393 ساعت 23:37

درود ....افتخارات وآيين و رسوم ديلم متعلق به قوم ديلم بوده و هست .تاريخ ديلمان سراسر افتخار است و مصادره رسوم وآيين ديلم حرکتي است بس ناجوانمردانه....

- asadi.javad.94@gmail.com


رضا فرخي ميکال
دوشنبه 27 آبان 1392 ساعت 8:31

سلام
ميخواستم بگم که اسم هاي ديگه هرگز لياقت اسم ديلمي رو ندارن و هيچ کس نبايد جز اسم ديلمي اسم ديگه رو بذارن

- reza15936@gmail.com


محمد ميرزايي
پنجشنبه 26 آبان 1390 ساعت 1:33

اين دزديه . واقعا متاسفم ....

-


   ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :   (الزامی) 
پست الکترونیکی :   
وب سایت :   
متن نظر :   
    info@deilamestan.com   
  ديگر مطالب
روستاي زيدشت طالقان
جنگل‌هاي هيرکاني ايران جهاني شد
درختان نظركرده نوده خورگام رودبار زيتون
غارهاي دربند رشي رودبار، قديمي ترين سکونتگاه ثبت شده انسان در ايران
نقش برخي مديران در زمين خواري لاهيجان
تصاويري از روستاي ديلمي نشين نوجان، استان البرز
رودبار، نجات زيتون، نجات زندگي
جشنواره ملي گلدهي سوسن‌چلچراغ در داماش
بسوي سرزمين گيل و ديلم و تالش، 140 سال پيش
طبيعت منطقه ديلمي نشين طالقان
آسيب به طبيعت درياچه ويستان بره سر
بهار از چشم پنجره