»
پنجشنبه 28 شهریور 1398 شمسی
Thursday 19 September 2019 GMT
پنجشنبه 14 کورچ ما 1593 دیلمی
  منوی اصلی
Skip Navigation Links
درباره ديلمستانExpand درباره ديلمستان
چند رسانه ايExpand چند رسانه اي
زبان Expand زبان
سايت بره سر
الموت من
در سياهكل
منجيل نيوز
لوشان
رودبار آنلاين
شكوفه هاي زيتون
شميران
البرز
سولقان
كن
رودسري ها
طالقان
اشكور
نواي رودبار
 
   شرح مطلب
 آسفالت هاي انتخاباتي
مهدي اميري نظري برسري , سه شنبه 18 بهمن 1390 ساعت 3:38

ضرب المثل ها در هر عصري و بمرور و به بهانه هاي مختلف ايجاد شده اند. شايد برخي از مردمان اينگونه مي انديشند كه دوران ضرب المثل ها تمام شده است . ولي اينگونه نيست توليد ضرب المثل ها ادامه خواهد داشت تا زندگي وجود دارد.


نيازي هم نيست ضرب المثل ها حتما به زبان فارسي باشند.


انتخاباتيه آسفالتان(ديلمي): بله معني آن آسفالت هاي انتخاباتي است .


همانطور كه در نوشته هاي قبلي خود بارها عرض كردم كه آسفالت راه در مناطق كوهستاني و با آن خاك چسبنده اش يك نعمت بزرگ محسوب مي شود و مردم بيشتر از بقيه امكانات به آن مي انديشند در نتيجه توليد ضرب المثل در آن حوزه نيز گوي سبقت را گرفته است.


در سال آخر هر دوره نمايندگي مجلس بسياري از جاده ها شاهد سرازير شدن دستگهاي راهسازي بوده و به كار ريختن آسفالت بر جاده هاي نيمه زيرسازي شده و مرطوب مي پردازند. البته خيلي از نماينده هاي محترم براي محكم كاري و بخاطر اينكه كار بزرگشان از ذهن مردم خارج نشود اين عمران و آبادي را به شش ماه آخر دوره نمايندگي خود موكول مي كنند و ميدانيم كه مصادف با فصل سرما و بارندگي نيز هست و طبيعتا اين زمين سياه كردن ها چند ماهي بيشتر طول نمي كشد.


حال تركيب انتخاباتيه اسفالتان يا همان آسفالتهاي انتخاباتي به يك ضرب المثل تبديل شده است. اگر سايت ديلمستان فضاي كافي داشته باشد اين نوشته را بعنوان سند تاريخي حفظ خواهد كرد تا قرنهاي آينده بعنوان يك مدرك در خصوص چگونگي ايجاد اين ضرب المثل مورد استفاده نسل هاي آينده قرار گيرد.


نمونه:


- قطعه ي اول جاده رستم آباد - بره سر - كليشم كه در سفرهاي رياست جمهوري تصويب شده است. خوب دقت كنيد اين قطعه هنوز حتي يك زمستان را هم نگذرانده بخش اعظمي از آن كه از توتكابن تا چله بر كار شده است كنده شده و با آسفالت و بتن! در حال ترميم شدن است.


چند روز بعد از ريختن آسفالت
مدتي بعد!اين هم جاده ي بره سر به داماش كه فاصله بين زيرسازي و آسفالت آن چند ماه طول كشيد و قبل از آسفالت كردن هيچ تسطيحي صورت نگرفت و هر جا از جاده كه آب جمع ميشد بعد از آسفالت هم همانجا آب جمع مي شود. حال بگذريم به تغيير عرض جاده در جاهاي مختلف در طول مسير و موج داشتن جاده در طول مسيرو پولهايي كه بصورت صحيح خرج نمي شود...  و اين ناسپاسي به نعمت هاي خداي بزرگ است كه به ما ارزاني داشته است.

   نظرات

من اهل جيرنده
یکشنبه 7 خرداد 1391 ساعت 3:24

كاملا موافقم با حرفاتون امافك ميكنم قسمت اعظم مشكل خود ماييم!
چرا كه همبستگي كافي نداريم.ماكه مثلا جووناي اون منطقه ايم چه قدمي تا حالا براي حل اين مشكل برداشتيم؟من 22سالمه و از زماني كه يادمه همه از محروميت اين منطقه گله داشتن و دارن اما اين محروميت همچنان ادامه داره!شما قدمت و وسعت شهرستان ماور در نظر بگير با اين ديرينه ي تاريخي و نعمتاي بي نظيري كه ما داريم اگه همصدا باشيم صدامون به بالا ميرسه.چرا نبايد؟؟؟؟؟؟؟؟
بيايد يه فكري بحال خدمون و نسلاي آيندمون بكنيم و براي پدرومادرامون كه جوونيشونو اينجاها گذروندن...
راه دوري نميره،بيايدفقط منتقد نبشيم. نماينده ها مسئولن و بايد درست كار كنن.اگر امروز سر بنده هاي خدا رو به اين روكشا گرم ميكنن آخرت چطور ميخوان جوابگو باشن؟اونا مسئوولن و در اين شكي نيس.

من بازم به اينجا سر ميزنم.براي يك صدا شدنم كاملا آمادم

دوستاي من!ما خودمون بايد شروع كننده باشيم
پس بسم الله...

-


   ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :   (الزامی) 
پست الکترونیکی :   
وب سایت :   
متن نظر :   
    info@deilamestan.com   
  ديگر مطالب
نمايي زيبا از روستاي کمني پيرکوه
اولين خاستگاه عزاداري اباعبدالله الحسين (ع) در ايران کجاست؟
يك قاب از منطقه خورگام
ديلمي ها، باني عزاي عمومي امام حسين (ع)
روستاي اندج، رودبار الموت ديلمي
کدخداي شهرما..؟
ييلاق ويستان (وي يستان) بره سر خورگام گيلان
يک قاب زيبا از روستاي گولک، ديلمان
غروب درياچه وي يستان، بره سر خورگام رودبار
روستاي تمل، اشكورات ديلمي
برداشت توت فرنگي، روستاي سي دشت رحمت آباد رودبار زيتون
روستاي زيدشت طالقان