»
دوشنبه 28 اردیبهشت 1397 شمسی
Monday 21 May 2018 GMT
دوشنبه 13 ديا ما 1591 دیلمی
  منوی اصلی
Skip Navigation Links
درباره ديلمستانExpand درباره ديلمستان
چند رسانه ايExpand چند رسانه اي
زبان Expand زبان
سايت بره سر
الموت من
در سياهكل
منجيل نيوز
لوشان
رودبار آنلاين
شكوفه هاي زيتون
شميران
البرز
سولقان
كن
رودسري ها
طالقان
اشكور
نواي رودبار
 
   شرح مطلب
 شهر من سياهكل
محمد ناصري گالش زمين , یکشنبه 14 مهر 1387 ساعت 10:45

شهر سياهكل با موقعيت جلگه اي ، در فاصله 15 كيلومتري شهر لاهيجان واقع شده است و رودخانه كوچكي به نام شمرود از وسط آن عبور مي نمايد كه زيبايي خاصي به اين شهر بخشيده است. با توجه به موقعيت جغرافيايي داراي آب و هواي معتدل و مرطوب است كه آب و هواي خنك تر قسمت كوهپايه اي ، آن را تحت تاثير قرار مي دهد . نام اين شهر از دو كلمه (سي و كل ) تشكيل شده .كه (سي) به معني پاي كوه و (كل) به معني جايگاه است. كه به مرور زمان به سياهكل تغيير يافته است در حال حاضر اين شهرستان داراي دو بخش مركزي و ديلمان مي باشد . كه اين منطقه هم از نظر چشم انداز هاي طبيعي و هم از نظر تاريخي از نقاط ديدني استان گيلان به شمار مي رود.


 اين منطقه سرزمين قوم باستاني ديلم است. راه اصلي اين ييلاق ها از شهر سياهكل مي گذرد و پس از عبور از اين شهر در امتداد مسير شيم رود تا ارتفاعات كوهستاني ديلمان پيش مي رود. طبيعت سر سبز و زيبا و خانه هاي بومي لته پوش (تخته سر) با مردمي خون گرم و مهمان نواز بر جاذبه هاي گردشگري اين منطقه مي افزايد.
سياهكل داراي سابقه تاريخي درخشاني است ، ديلمان خواستگاه يكي از قدرتمند تر ين سلسله هاي حكومتي ايران به نام آل بويه است ، كه حتي توانستند بغداد را نيز به تصرف در آورند اين سرزمين كه بعنوان پناهگاه شيعيان مشهور بوده ، دانشمندان زيادي را نيز به جامعه ايراني تحويل داده است. كه هم اكنون تجانس خود را حفظ كرده اند. اقتصاد اين شهرستان بر پايه دامداري و كشاورزي است و عمده تر ين توليدات در اين زمينه : ميوه جات ، پرورش كرم ابريشم ، عسل مرغوب و محصولات جاليزي مي باشد كه در كنار آن توليدات سفال تزييني و دوخت لباسهاي محلي و معرق نيز رونق خاصي دارد.


                         

سياهكل، شهرستان سرسبزي است خفته در پاي قلة سركش درفك كه جنگلي انبوه همچون نگين انگشتري، آن را دربرگرفته است. اين منطقه با تاريخ پْرفراز و نشيبش، با تحولات فراواني روبه‌رو گرديده و هم‌اينك در جوار منطقه‌اي به نام « برفجان » رشد و گسترش يافته است. شهرستان سياهكل در ناحية شرقي استان گيلان واقع شده و از شمال و شمال‌شرقي به لاهيجان، از شرق به لنگرود، از جنوب‌شرقي به املش و رودسر، از جنوب به مازندران، از جنوب‌غربي به رودبار و از غرب به رشت محدود مي‌شود. همچنين قسمتي از رشته‌كوه البرز، ناحية بزرگي از جنوب اين منطقه را شامل مي‌گردد. مهم‌ترين رودخانه‌هاي جاري در آن، « شيمرود » و « خرارود » است. اين منطقه داراي دو ناحية عمدة جغرافياييِ جلگه‌اي و كوهستاني است. آب‌وهواي ناحية جلگه‌اي، مرطوب؛ و كوهستاني، نيمه‌مرطوب است. ميزان بارندگي در شهرستان سياهكل، حدود 1400-1000 ميلي‌متر مي‌باشد. دستبافت‌هاي پشمي و توليد سفال، از جمله صنايع دستي آنان است و مهم‌ترين محصولات اين ناحيه عبارتند از: برنج، جو، توتون، چاي، فندق، سيب‌زميني، گردو و مواد لبني.
مهم‌ترين قسمت اين شهرستان كه داراي پيشينة تاريخي مي‌باشد « ديلمان » است و مهم‌ترين روستاي آن « اسپيلي » مي‌باشد.


ديلمان در گذشته وسعت بسياري داشته و از يك‌طرف به مازندران و از طرف ديگر به قزوين محدود و در قرون چهارم و پنجم هجري‌قمري، مقر حكومت ديلميان بوده و گيلان يكي از ولايات آن محسوب مي‌شده است، امِا پس از انقراض خاندان آل‌بويه و تعرض سرداران محلّي، اين سرزمين وسيع كم‌كم كوچك شده، تا امروز كه يكي از بخش‌هاي گيلان به‌شمار مي‌آيد.
در اين‌خصوص، « مقدِسي » در كتاب « احسن التقاسيم » مي‌نويسد: « ديلم (ديلمان) داراي پنج كوره (شهرستان) است كه از جانب خراسان به قومس (حدود دامغان) محدود شده و گرگان، طبرستان، ديلمان و خزر در ميان اين نواحي قرار دارد ». از سوي ديگر، « ابن حوقل » تاريخ‌نگار دورة سامانيان نيز در كتاب خود مي‌نويسد: « ناحية ديلم شامل سهل و جبل و سرزميني بوده كه از جنوب تا قزوين و طارم و قسمتي از آذربايجان و بخشي از ري، از مشرق تا طبرستان و ديگر نواحي ري، از مغرب تا قسمتي ديگر از آذربايجان و بلاد آران و از شمال به درياي خزر متّصل و محدود بوده است ».
يوحنّاي ديلمي (يكي از حواريون حضرت عيسي مسيح(ع) و صاحب يكي از اناجيل اربعة مسيحيت)، يحيي‌بن زياد ديلمي (امام كوفيان در علم نحو و متوّفي به سال 207 هجري‌قمري) و خاندان آل بويه كه از سال 325 تا سال 447 هجري‌قمري به مدّت 122 سال بر فارس، كرمان، عراق عجم و عراق عرب حكمروايي داشته و در ترويج مذهب جعفري كوشش نمودند، اهل اين ديار بوده و در زمان حكمراني ايشان، فقهاي بزرگي چون: شيخ مفيد، سيد رضي، سيد مرتضي، شيخ طوسي و رياضي‌دان و مورخ شهير، سالار ديلمي در كنف حمايت اين خاندان به نشر مذهب تشيع همت گماشته كه نشان از علاقة ديلميان به مذهب جعفري دارد. سياهكل به جهت پيشينة پْررمزورازِ تاريخي‌اش، از آثار ديدني و تاريخي بسياري برخوردار مي‌باشد. قوميت اهالي شهرستان سياهكل، گيلك است و به زبان گيلكي با لهجة بيه‌پيش (شرق گيلان) و گويش ديلمي سخن مي‌گويند. مذهب رايج اين شهرستان، شيعة اثني‌عشري است.
هم‌اينك شهرستان سياهكل با وسعت 6/1048 كيلومترمربع، جمعيت 55752 نفر و 31 درصد شهرنشين، داراي 2 شهر سياهكل و ديلمان، 2 بخش مركزي و ديلمان، 5 دهستان پيركوه، ديلمان، توتكي، خرارود و مالفجان و 251 پارچه آبادي مي‌باشد. شهر سياهكل نيز بالغ بر 17 هزارنفر جمعيّت دارد. در سال 1309، شهرداري؛ در سال 1311، بخشداري و در اواخر سال 1376، فرمانداري در اين شهرستان دائر گرديده است.


                                             

جاذبه هاي گردشگري و تاريخي:
كوه درفك ، منطقه سرسبز ديلمان و اسپيلي ، آبشار لونك ، چشمه آب معدني لاريخاني ، منطقه آغوزي ، آبشار بابا ولي غار اسپهبدان ، تي تي كاروانسرا ، مناطق باستاني قلعه كوتي ، كوه پس و حسني محله ، قلعه كوتول شاه ، قلعه ديده باني روستاي گرماور ، حمام تاريخي ديلمان ، غار لو علي (زاگام ) ،پناهگاه سنگي گيلار كش و شلمان

زيارتگاه ها و اماكن مذهبي:
بقاع متبركه سيد اسماعيل ، سيد ابراهيم ، سيد محمد صالح ، سيد احمد سيد حسين ، بقعه امام زاده تورار.


از جاذبه های فرهنگی، تاریخی شهرستان شهرستان سیاهکل می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- تی تی کاروانسرا
2- مناطق باستانی قلطعه کوتی، کوه پس و حسنی محله
3- قلعه کوتول شاه
4- قلعه دیده بانی روستای گرماور
5- حمام تاریخی دیلمان
6- غار لو علی (زاگام)
7- پناهگاه سنگی گیلارکش و سلمان


                           


 از جاذبه های طبیعی شهرستان سیاهکل می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- کوه درفک
2- منطقه سرسبز دیلمان و اسپیلی
3- آبشار لونک
آبشار لونك، اين آبشار در منطقه جنگلى كنار جاده كوهستانى سياهكل به ديلمان پس از شهر سياهكل قرار دارد و فاصله آن تا شهر سياهكل حدود 25 كيلومتر است.اين آبشار دوقولو ميباشد.اين تنها يكي از آبشارهاي كوچك و بزرگ اين منطقه مي باشد.

   نظرات

اميد قربانزاد برفجاني
جمعه 24 فروردین 1397 ساعت 9:1

سلام به همه سياهكلي هاي عزيز و درود بر مردماني باغيرتي كه دينشون رو به ديار و وطنشون در طول تاريخ ادا كردند من چندين ساله كه از سياهكل دورم ولي هميشه افتخار ميكردم كه سياهكليم به اميد پيشرفت اين شهر زيبا كه انصافا حقش بيشتر از اينهاست

-


مهرداد رکني
شنبه 28 اردیبهشت 1396 ساعت 12:57

سلام خدمت همه سياهکلي هاي باغيرت،سياهکل عزيزم رو با هيچ جاي دنيا عوض نميکنم.مدت هفت سال است که ازش دورم ولي تمام فکرم هميشه سياهکله .تمام خاطرات کودکي ام آنجاست بخصوص روستاي کلنادان که عشق منه وجب به وجبش.زنده باد سياهکل و سياهکلي هاي با شعور و با فرهنگ.دوستت دارم سياهکل جونم.بوووووس.

-


مصطفي
چهارشنبه 18 اسفند 1395 ساعت 7:40

هنوز ياد کوچه پس کوچه‌هاي زيبا و معطر تو آرامم ميکند، ياد پرسه زدن در استخر پاشوران، در امتداد کانال آب ، جاده ازبرم و شانزده متري و رسيدن تا باشگاه تختي.
هنوز هم در خيال خوب خودم به همه ي لحظه هاي خوب و سفر ميکنم. ديدن شاليزارهاي پر مهر تو و آسايش در ميان بارش بارانهاي تو در نيم روزي گرم و تابستاني. سياهکل عزيز من، شهر خوب روزهاي کودکي، خاک پاک براي هميشه تو را دوست خواهم داشت.

-


حسن نوايي
شنبه 18 مهر 1394 ساعت 10:39

سلام .من افتخا ر ميکنم بچه سياهکل هستم .حدود بيست سال در دبير.ستان هاي کرج در رشته رياضي با مدرک فوق ليساس رياضي تدريس مي کنم .

- hasan.navai92@gmail.com


ستار عليجانبور
شنبه 12 اردیبهشت 1394 ساعت 21:54

هيچ جاي دنيا واسم سياهكل نميشه.زنده باد سياهكل و سياهكلي

-


ادريس صادقيان اسپلي
جمعه 3 بهمن 1393 ساعت 10:58

سلام عليکم خدمت عزيزان بنده پدرم و اجدادم سياهکلي بودن وبه نام سياهکل و ديلماني بودن خود افتخار ميکنم

- sadeghianedris@gmail.com


محمد تقوي
شنبه 15 آذر 1393 ساعت 3:46

شهر زيباي سياهکل با فرهنگ غني با مردمان بلند نظر هميشه در خدمت نظام بوده و خواهند بود ،

- mt.dilamy2014@yahoo.com


مصطفي فدائي
دوشنبه 12 آبان 1393 ساعت 8:42

باسلام واحترام : از اينكه يك ديلماني هستم افتخار مي كنم

-


نورا...طالش پور
سه شنبه 3 تیر 1393 ساعت 10:50

عشق به وطن اميد است

-


کيميا و فاطمه تقوي نژاد
جمعه 11 مرداد 1392 ساعت 23:5

نام زيباي سياهکل يادآوار خاطره نياکان پدري ما مي باشد

-


محمد تقوي سياهکلي
سه شنبه 23 آبان 1391 ساعت 23:20

از به دوش کشيدن نام سياهکلي در تمامي شناسه هاي هويتي هماره بر خود باليده ام

- mtaghavi27@yahoo.com


سهراب ملک پور
سه شنبه 9 آبان 1391 ساعت 8:6

از اينکه سياهکلي هستم بسيار بسيار افتخار مي کنم و به خودم مي بالم

زنده باد سياهکل زنده باد سياهکل زنده باد سياهکل

- sohrab.malekpoor@yahoo.com


قسمت كريمي
شنبه 15 مهر 1391 ساعت 4:17

دلم گرفته و بغض شكسته در قلبم مرا دباره به آغوش گريه ميخواند و طفلك اين دل من باز خسته و تنها درون كوچه بن بست عشق ميماند. با آنكه ساليان زيادي است كه شهر و زادگاهم دور هستم ولي هر بار با شنيدن نام سياهكل قلبم مالامال از عشق و دلتنگش ميشوم. خداوند منان را شاكرم كه مرا سياهكلي آفريد و باعث گرديد تا در تكه اي از بهشت پرورش يابم.

-


محمد تقوي نژاد ديلمي
سه شنبه 16 خرداد 1391 ساعت 2:43

سلام بر شهر زيباي سياهكل، عاشقانه دوستت دارم و گرد خاک راهت را مي پرستم حيف از آنجا دورم ولي افتخار مي کنم که به عنوان يک سياهکلي به همه مردم ايران خدمت مي کنم زنده باد ايران سرافرار

- mt.dilamy@yahoo.com


بهروزقفلي
سه شنبه 16 خرداد 1391 ساعت 2:41

خاطرات شمال محاله يادم بره

-


اميرمحمدشافعي
سه شنبه 16 خرداد 1391 ساعت 2:41

افتخارميكنم كه يك گالش هستم

-


محمد علي نيا
یکشنبه 7 خرداد 1391 ساعت 3:33

سياهكل رادوست دارم

-


فهيمه کمالي
سه شنبه 22 فروردین 1391 ساعت 3:35

سياهکل سرزمين بسيارزيبايي ست

-


حسن
یکشنبه 28 اسفند 1390 ساعت 0:1

به همه سياهکلي ها سلام من سياهکل نيستم ولي وقتي ميام سياهکل ديگه نمي خوام برگردم والان هم مشغول ساخت يه ويلاي نقلي هستم و عاشق مردم خون گرمش

- www.hasanmorsali@yahoo.com


بهروز نوروزپور كيارودي
پنجشنبه 25 اسفند 1390 ساعت 2:42

من زاده شهر سيا هكلم بسيار دوستت دارم ولي افسوس كه چند ساليه از زادگاهم دور شم بسيار دوستش دارم و همه خاطراتم همون جا جا مونده دوستت دارم ميبوسمخاك پاكت را با مردمان شريفت

-


رحمت شاد و فرزندم اقا طاها
چهارشنبه 17 اسفند 1390 ساعت 22:46

از اينكه سياهكلي هستيم افتخار ميكنيم

-


بهنام نعمتي
سه شنبه 11 بهمن 1390 ساعت 9:28

با سلام خدمت همه همشهري هاي سياهکلي عزيز.من ساکن سياهکل هستم.عشق من فقط و فقط سياهکل پاينده باد سياهکل سرسبز و مردم عزيزش. دوستت دارم سياهکل

- star.sking@yahoo.vom


مسعود عسکري لياولي
شنبه 26 آذر 1390 ساعت 0:3

سياهکل شهر من دوستت دارم

- m_liavoli@yahoo.com


علي سعيدي
یکشنبه 3 مهر 1390 ساعت 0:22

سلام به همه همشهريان عزيز با افتخار ميگم يه سياهكلي هستم (ايران _سياهكل)

-


آزاده اديب
شنبه 26 شهریور 1390 ساعت 4:40

هم شهر فوق العاده ايه هم منطقه سر سبز و بي نظيريه
من که عاشقش شدم

- easttaraneh@yahoo.com


وحيد نجفي
شنبه 3 اردیبهشت 1390 ساعت 2:45

سياهكل شهر من خانه ديروز امروز و ابديم.حتما از سياهكل ديدن كنيد از روستاهاي زيباي ان مثل دهبنه ///مالفجان///جاده سنگر///لونك///ديلمان//و . . . . . . . .. . . .. . . .. . .. .ز. . .خوش باشي

- najafi.vahid30@gmil.com


کاوه طاهري
یکشنبه 1 اسفند 1389 ساعت 1:36

من يک سياهکلي همه طرفم يعني هم مادري هم پدري.ولي 25 سال که رشت زندگي ميکنيم.من سياهكل را دوست دارم.اميدوارم هميشه سرتون رو به اسمون باشه

-


ميلاد ديلمان
یکشنبه 24 بهمن 1389 ساعت 4:42

بسار عالي بود همشهري به ماهم يه سر بزن

http://www.jet4.blogfa.com -


سيد مهران ميرحسيني
یکشنبه 10 بهمن 1389 ساعت 0:6

افتخارم مي کنم که اصالتم ديلمانيست چون قدمت پرافتخار تاريخي چه در صدر اسلام چه قبل از آن دارد . البته ناگفته نماند متولد سياهکلم و حيف از کودکي ساکن تهرانم و پدرم از سرشناسهاي شهر سياهکل و پدر بزرگم از خان هاي ديلمان بوده است

-


مريم قاسمي
جمعه 10 دی 1389 ساعت 22:47

ايران-گيلان-سياهكل

سلام به همه سياهكلي هاي عزيزي كه نمي شناسمتون.

گرچه از زادگاهم دورم اما هميشه دوستش دارم و دلتنگش.

با تشكر

- maryam.ghasemi@yahoo.com


ريحانه هوشيار
شنبه 13 آذر 1389 ساعت 22:55

نام سياهکل، خاک سياهکل و تاريخ سياهکل گرامي

- smartreyhana@yahoo.com


سياوش غلامي
پنجشنبه 13 آبان 1389 ساعت 11:50

سلام به همه سياهکلي هاي عزيز . من سياهکليم و ساکن سياهکل.البته ساکن که نميشه گفت همش دانشگاهم.ولي عاشق سياهکلم وافتخار ميکنم که سياهکلي ام. اي کاش که همش به طبيعتمون نمي نازيديم. اينا همش خداداديه ، ما و مسئولان واسه سياهکل چيکار کرديم؟ آرزوم اينه که به جايي برسم که بتونم تمام نيرو و وقت و جونمو واسه سياهکل خرج کنم.موفق باشيد.

- sgh.metalforming@gmail.com


mehdi safafar
شنبه 8 آبان 1389 ساعت 0:0

مهدي هستم متولد تهران33سالمه افتخارم اينه كه سياهكلي هستم

- mehdi_safa1357@yahoo.com


سامان تیبا
پنجشنبه 9 اردیبهشت 1389 ساعت 9:24

من متولد قزوینم ولی همیشه گفتم که یه سیاهکلیم... تمام خون و گوشت من از سیاهکله... تمام اجدادم اونجان...
سیاهکل تکه ای از بهشت

- saman_tiba@yahoo.com


قیام قربانزاد برفجانی
دوشنبه 13 مهر 1388 ساعت 7:12

از این که یک سیاهکلی هستم به خود می بالم و احساس غرور می کنم و با تمام وجود می پرستمش و به مردمانش درود می فرستم
تمام نا تمام من با تو تمام می شود

- mrk670@yahoo.com


آفرین عبداللهی
چهارشنبه 23 بهمن 1387 ساعت 20:48

هیچ کشوری برایم عزیزتر از ایران نیست و هیچ جای ایران برایم زیباتر از گیلان نیست
علی الخصوص که من یک سیاهکلی بزرگ شده در تهرانم.به مردمان ساکن گیلان همیشه غبطه میخورم هر چند که همیشه این جمله را یادآور میشوم که هر کجا باشم آسمان همین رنگ است ولی در واقع این فقط تسلی دادن به خودم است.
پس گیلانیهای عزیز امیدوارم همیشه سرافراز-پاینده و سر بلند در همه ی عرصه های زندگیتان باشید.

- yeganeh.kashfi@yahoo.com


فریدا مولایی
دوشنبه 21 بهمن 1387 ساعت 20:50

از اینکه یک سیاهکلی هستم بسیار خشنود، خدا را شاکرم

- hamraz06@yahoo.com


عیسی مهدی پور
شنبه 30 آذر 1387 ساعت 6:54

سیاهکل جان ودل ونور چشم من است.

- esamehdepoor@yahoo.com


یاشار تقوی نژاد دیلمی
پنجشنبه 21 آذر 1387 ساعت 10:9

افتخار میکنم که یک سیاهکلی هستم.

- yashar_tnd1@yahoo.com


امیر بختیاری
سه شنبه 16 مهر 1387 ساعت 7:24

واقعا وقتی این عکسهای زیبا رو میبینم تازه می فهمم که کشورم چقدر زیباست و من خبر ندارم. یه وقتی به نظر من زیباترین طبیعت جهان دامنه های رشته کوه آلپ بود اما حالا به جرات اعتراف می کنم که از وطن خودم زیباتر هیچ جا ندیدم.

از شما آقای محمد ناصري گالش زمين و همینطور شما آقای مهدی اميري نظری برسري و دیگر دوستان بخاطر این عکسهای زیبا ممنونم. امیدوارم بتونم یه روز از نزدیک این مناظر زیبا رو ببینم.

http://marooned-dc.com - marooned753@yahoo.com


   ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :   (الزامی) 
پست الکترونیکی :   
وب سایت :   
متن نظر :   
    info@deilamestan.com   
  ديگر مطالب
روستاي آكوجان ، رودبار الموت ديلمي
بازارهاي محلي شمالي: سياهکل، دهه 60 خورشيدي
تصاويري از درياچه ي توريستي ويستان بره سر خورگام رودبار گيلان
روستاي كرمانج نشين سيبن خورگام رودبار گيلان
درختان گردو و سرماي بي موقع، بره سر خورگام رودبار زيتون
جنگجويان ديلمي
برداشت گل گاوزبان در رودبار الموت ديلمي
ابرهايي که پشت سد البرز مرتفع به دام افتاده اند، منطقه رودبار الموت
بهار درياچه ويستان بره سر خورگام رودبار زيتون
بسوي داماش، جاده چلوانسرا به داماش، منطقه خورگام رودبار زيتون
درياچه سد آيت الله بهجت(شهر بيجار) با نمايي از کوه زيباي درفک، منطقه بلوكات رودبار زيتون
وضعيت جاده جيرنده به داماش