»
شنبه 25 آذر 1396 شمسی
Friday 15 December 2017 GMT
جمعه 11 موردال ما 1591 دیلمی
  منوی اصلی
Skip Navigation Links
درباره ديلمستانExpand درباره ديلمستان
چند رسانه ايExpand چند رسانه اي
زبان Expand زبان
سايت بره سر
زيتون خبر
الموت من
در سياهكل
منجيل نيوز
لوشان
رودبار آنلاين
شكوفه هاي زيتون
شميران
البرز
سولقان
كن
رودسري ها
طالقان
اشكور
 
   شرح مطلب
 تقسيم بندي زبان هاي بومي شمالي
مهدي اميري نظري برسري , پنجشنبه 23 خرداد 1387 ساعت 14:59

   نظرات

عرشيا نصوري
شنبه 22 آبان 1395 ساعت 20:32

شما خوب دقت کنيد در استان مازندران شهرهايي مثل نوشهر چالوس کندوان نمک آب رود کل ار آباد تنکابن و رامسر به زبان گ يلکي متکلم هستند و در استان گيلان هم شهر هاي رودسر سرولات لنگرود لاهيجان و رشت به زبان طبري تکلم ميکنند

-


ero rava
شنبه 21 شهریور 1394 ساعت 22:15

با عرض سلام سايت قديم پراز ترانه بود اما حالا هيچ از ترانه خبري نيست آواها ونغمه هاي شادي بخش که بهترين مسکن جسم وروح است آب رفته رودبار الموت جزو استان قزوين است مناظر بسيار زيباي رودبار زيتون را در سايت بگذاريد تا همه بينندگان از زيبايي اين خطه دچار شگفتي شوند خورگام کلشتر عمارلو هرزويل جوبن ييلاق دارستان وسلانسر ودرفک وداماش وديلمان وسياهرود وسياه بيشه روستاي آلمان(رشت) وامامزاده هاشم و اشکورات وشفت وپره سر وبره سر خيلي جاهاي ي شمال تصاوير ديدني بگذاريد ممنون وسپاس

- ero876@yahoo.com


علي
جمعه 24 بهمن 1393 ساعت 15:44

زنده باد ديلمان

کل مردم شمال اعم از گيلان و مازندران و غرب گلستان و طارم و خلخال و الموت و طالقان و فيروزکوه و شمال سمنان (شهميرزاد و بسطام و خرقان) هم نژاد و هم طايفه و همزبانند با وجود اختلافات اندک گويشي

-


امير عباس درزي کجوري از نوشهرتبري ميشه
چهارشنبه 25 تیر 1393 ساعت 10:4

سلام
دوست عزيز سام ديلمي گفت تا بندر نوشهر خالص ديلمي هستن! تعجب کردم در حاليکه از قسمت شرقي چالوس ( تقريبا از منطقه ميدان مخابرات ) تا خود شهرستان نور اکثرا اهل کجور هستن و گويششون هيچ فرق نداره!
منطقه نور و نوشهر و چالوس در گذشته يکي بودن به اسم رويان! براي همينه که به زبان مردم نور و نوشهر و شرق چالوس ميگن ، تبري روياني! ولي خب از غرب چالوس و منطقه کلارآباد ديگه مخلوطي از گيلکي و تبري ميشه و هر چه به رامسر نزديک ميشه بيشتر به گيلکي نزديک ميشه!
در واقع زبان خالص مازندراني از شرق چالوس شروع ميشه تا علي آباد کتول توو گلستان ...

-


رضا فرخي ميکال
دوشنبه 27 آبان 1392 ساعت 20:0

عشقم ديلمان وديگر هيچ

- reza15936@gmail.com


مازيار
جمعه 19 مهر 1392 ساعت 22:23

قسمتي از مصاحبه با دکتر افشين پرتو (کامل در مجله گيلوا شماره 122) که درمورد نام گيل و ديلم صحبت کردند

...در اين‌ که گيل نام يک قوم بوده شکي نيست. در کتاب‌هاي يوناني از اين‌ها با عنوان گلاي نام برده‌اند. ما مي‌گوييم گيل يا گيلک که اين کاف، کاف نسبت است نه کاف تصغير و ديگر اضافه کردن “ي” و گفتن ” گيلکي ” درست نيست. آن‌چه مسلم است اين که گيل يا گِل يا گِلاي نام قومي‌ست که در اين‌جا زندگي مي‌کردند و هنوز هم نام‌شان بر اين مردم مانده. وقتي مي‌گوييم گيلان، اين ” ان ” پسوند مکان است. يعني جايي که گيل‌ها زندگي مي‌کنند.
اما دومي که اغلب اشتباه تلفظ مي‌کنند و اگر برويد از مردم محلي بپرسيد درستش را مي‌گويند: ديلمؤن dilemon. من هرگز نشنيدم کسي بگويد ديلمان deylaman. ديل dil واژه‌اي‌ست با معنايي مشخص که به جايي گفته مي‌شود که محصور باشد براي نگه‌داري گاو و گوسفند و ” ام ” پسوند ارتفاع است مانند آن‌چه در کُتام و ايلام داريم و در زبان پهلوي هرچه را بخواهند مرتفع و بلند ذکر کنند اين پسوند را به آن مي‌افزايند. در نتيجه ديلم نگه‌دارندگاه گاو و گوسفند در جاي بلند است. الان از لحاظ جغرافيايي به يک محل مشخص مي‌گويند ديلمان...ديلم از سپيدرود تا شي‌‌رود در تنکابن را در برمي‌گرفت از فراز البرز تا کنار دريا.
بنابراين گيل نام يک قوم است و ديلم عنوان يک منطقه‌ي تاريخي.
*****************************************************************************
(البته در يکي از پانويس هاي استاد پور داوود اينگونه نيز عنوان شده که در زبان پهلوي، گيل و ديل به يک صورت نوشته مي شده و در واقع يکي هستند که بجهت گذر زمان و ترجمان، نام هايي دوگانه شدند...)

-


ياشار
یکشنبه 27 مرداد 1392 ساعت 23:19

دوستت دارم با تمام سخت کوشي هات.

-


حامد لنگرودي
چهارشنبه 5 بهمن 1390 ساعت 10:52

دورد بر گيل و ديلم

- hamed_s810@yahoo.com


نسي
شنبه 27 شهریور 1389 ساعت 17:3

در تاييد نظر آقاي قهرماني:
دلفک به معناي آشيانه عقاب است و الموت مکاني که عقاب پرواز ياد ميگيرد.

درضمن من هنوز وقت نکردم مطالب اين سايت را به درستي مطالعه کنم، اما در يک نظر اجمالي چيزي که مي توان ديد يکي بودن رودبار و ديلميان است، اما نقش سياهکل کجاست؟ اين موضوع درست مثل روستاي پاشاکي است که جزع لاهيجان است ولي مردمش خودشان را سياهکلي مي دانند و تمامي امور و دادو ستدشان در سياهکل است! درسته که سياهکل و ديلمان و رودبار نزديکي جغرافيايي دارند ولي ناديده گرفتن سياهکليها که حتي از پسوند بسياري از آنها ديلمي بودن قابل تشخيص است، درست بنظر نمي رسد.
اميدوارم من اشتباه کرده باشم و نگاه درستي به مطالب سايت نکرده باشم.

- just.nasi@gmail.com


محمود قهرماني زربازاني
سه شنبه 29 تیر 1389 ساعت 13:55

در بخش معرفي رودبار الموت شما از الموت به معني آشيانه عقاب ياد كرديد در صورتيكه با توجه با در نظر گرفتن لهجه ما (سياهكلي) و ارتباطات خود من با دوستان الموتي ام كه تقريبا %90 كلماتي كه مردم الموت بكار ميبرند با سياهكليها يكي است (فقط كمي تفاوت در نحوه ادا كردن كلمات وجود دارد) به نظر ميرسد معناي الموت به مكاني كه عقاب (آل يا آلق) پرواز را ياد ميگيرد (آموتن) نزديكتر باشد.

- m.zarbazo@yahoo.com


سام ديلمي
دوشنبه 17 خرداد 1389 ساعت 12:58

طبق مي چند ساله مطالعات در مورد <<ديلمستان>> و اون مقايسه با ساير گويش هاي ايراني و گيلاني سرزمين ديلم فقط شامل كوهستان نيه و مناطق آستانه اشرفيه تا بندر نوشهر جز ديالمه typical خالص حساب بونن. اصلي ترين شهرهاي ديلمستان لاهيجون و لنگرود و رودسر و رامسر شهسوار(تنكابن) و رودبار حساب بونه و نقش اساسي سياسي-اجتماعي آن مربوط به لاهيجون و رودسر و شهسوار وگردنه. هر كي خنه ديلمي بينه اي سوتته شهر ميون زياده.

- sadegh_mehr_20@yahoo.com


   ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :   (الزامی) 
پست الکترونیکی :   
وب سایت :   
متن نظر :   
    info@deilamestan.com   
  ديگر مطالب
قلعه تاريخي اسكول سر در منطقه ديلمي نشين رودبار الموت
معماري اورجن در مناطق كوهستاني ديلمي نشين
پاييز روستاي روح آباد رودبار الموت ديلمي
رجائي دشت ، رودبار الموت ديلمي
طبيعت بهاري درياچه ويستان بره سر خورگام و پيرامونش
گندمزارهاي اطراف شهر بره سر خورگام
بررسي اجمالي گويشهاي مردمان جنوب درياي كاسپين و جبال البرز (شميران)
روستاي مِرگ خفته در مه، رودبار الموت ديلمي
روستاهاي ديلمي نشين ورديج و واريش
روستاي مگس خاني خورگام
جاده ويار - سپارده در مسير قزوين - رحيم آباد گيلان
روستاي يَوِج ، رودبار الموت