»
جمعه 22 فروردین 1399 شمسی
Friday 10 April 2020 GMT
جمعه 3 سيا ما 1593 دیلمی
  منوی اصلی
Skip Navigation Links
درباره ديلمستانExpand درباره ديلمستان
چند رسانه ايExpand چند رسانه اي
زبان Expand زبان
سايت بره سر
الموت من
در سياهكل
منجيل نيوز
لوشان
رودبار آنلاين
شكوفه هاي زيتون
شميران
البرز
سولقان
كن
رودسري ها
طالقان
اشكور
نواي رودبار
 
   شرح مطلب
 خورگام، حرکت در جاده هاي نامناسب و خطرناک
رسانه ديلمستان , دوشنبه 22 مهر 1398 ساعت 11:13

وقتي از جلگه گيلان پا بر بام بلند کوهستاني خورگام رودبار گيلان مي گذاري احساس مي کني که در سياره اي ديگر قرار گرفته اي و شرط گشت و گذار در اين سياره ،گذر سخت از جاده هاي سنگلاخي آن است و انگار تاکنون پاي هيچ مسوولي به اين سرزمين باز نشده است.


هر مسافر تازه واردي که پاي بر اين سرزمين کوهستاني و پهناور مي گذارد فکر مي کند براي سفر بعدي به اين منطقه بايد به خودروهاي جنگي مجهز شد.


اين سرزمين کوهستاني با آغاز فصل گرما پذيراي افراد گرمازده زيادي از جلگه گرم و شرجي گيلان و ديگر استان هاي کشور است اما پايان سفر تابستاني مسافران بر بستر جاده هاي سنگلاخي، به خاطره اي تلخ و ناخوشايند مبدل مي شود.


وجود آسفالت هاي کم عمر و پف کرده و در بسياري قسمت ها تکه پاره شده و از سويي عبور از جاده هاي کم عرض و پر پيچ و خم با گذر از پرتگاههاي منتهي به دره هاي عميق، احساس ترس و خطر را در وجود انسان دو چندان مي کند.


به هرحال رانندگي دراين جاده هاي باريک با پيچ هاي خطرناک متعدد ، دره هاي عميق و پرتگاههاي زياد بخصوص اگر همراه با مه گرفتگي باشد براي هر راننده اي کلافه کننده و سرگيجه آور است.


بي گمان طعم شيرين عدالت دولت جمهوري اسلامي و توزيع عادلانه امکانات کشور از سويي و بهره مندي از مزاياي زندگي امروزي حکم مي کند که مردمان کوه نشين نيز از راههاي مناسب به عنوان اصلي ترين زيرساخت ها برخوردار شوند.


به گفته اهالي اين منطقه، تمامي  جاده ها نياز به کارهاي زيربنايي نظير تعريض ، شن ريزي، مرمت و آسفالت دارند.


اکثر جاده هاي خورگام از مسير هاي پرتگاه عبور کرده اند و در هيچ يک از اين راههاي حتي يک گاردريل نصب نشده است و اگر وسيله نقليه اي دراين مسير سقوط کند امکان بيرون آوردن آن وجود ندارد.


هر مسافر اگر يک بار به اين مسير سفر کند با ديدن ارتفاع دره ها و جاده هاي نامناسب دچار وحشت خواهد شد و مجددا به اين منطقه برنمي گردد.


در آسفالت کردن اين جاده هاي کوهستاني دقت کافي صورت نمي گيرد و  راه آسفالت بره سر به ديلمان عليرغم زيرسازي با سيمان رها شده است. 


يك عضو شوراي شهر بره سر عنوان كرد:  علت تخريب و پف کردن آسفالت هاي اين مناطق کوهستاني، ريختن آسفالت سرد بوده و  چون آسفالت در سال هاي گذشته بصورت بي کيفيت و در فصل باران و سرما ريخته شده است، کيفيت آن بسيار پايين بوده و زود تخريب و تبديل به چاله مي شود.


وي مي گويد: کارشناسان اعتقاد دارند آسفالت بايد گرم و در فصل تابستان ريخته شود تا دوام آن بيشتر باشد.


يك مسول بخش ، نداشتن راه مناسب و آسفالته را يکي از مشکلات بخش خورگام دانست و گفت: راه هاي مواصلاتي خورگام نقش مهمي در مسير ديلمان به سياهکل و جيرنده به لوشان دارند.


ايشان افزودند: جدي ترين مشکل اين منطقه کوهستاني آسفالت جاده هاي آن است. درصورتي که به اندازه چند کيلومتر آسفالت به بخش خورگام تعلق بگيرد، مشکل اصلي راههاي اين بخش حل خواهد شد.


 اکثر راههاي اين مناطق بايد تبديل به راه اصلي شده و ارتقاء يابند.


 بخش خورگام 43روستا و يك شهر دارد و طول جاده هاي آن 97کيلومتر است که شامل 39کيلومتر راه دسترسي، 25کيلومتر راههاي آسفالته و 33کيلومتر راه شوسه مي شود.


عرض تمام جاده هاي بخش خورگام سه متر است و اين راهها بدون شانه خاکي هستند که بايد آسفالت تمام اين راهها به عرض پنج متر و يک تا دو متر شانه خاکي داشته باشند.


مناطق خوش آب و هوا و کوهستاني خورگام، عمارلو و ديلمان را مي توان با مرغزارهاي زيبا و رنگارنگ به جلوه هايي از بهشت تشبيه کرد که طبيعت تماشايي و بي بديلي را در معرض تماشا مي گذارد. 


بلندي هاي کوهستاني خورگام در 40کيلومتري محور آزاد راه رشت به قزوين قرار گرفته است.


شهر بره سر مركز بخش خورگام مي باشد.

   نظرات   ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :   (الزامی) 
پست الکترونیکی :   
وب سایت :   
متن نظر :   
    info@deilamestan.com   
  ديگر مطالب
چهره زمستاني روستاي اسطلخ کوه خورگام
موقعيت کوههاي ديلم در نقشه ي ابوزيد بلخي، 1050 سال پيش
اسرار علي (ع)
عمارلو؛ به عنوان منطقه شکار ممنوع به تصويب نهايي رسيد
بحران برف گيلان و مسوولاني که هميشه غافلگير مي شوند
کانديداهاي عزيز و محترم: شجاعانه نسبت خود را با جبهه حق مشخص کنيد
به کساني راي بدهيم که وقتي امثال شهيد حاج قاسم در ميدان جنگ هستند، ‌پشت جبهه فتنه نکنند
آل بويه ديلمي
دکتر مظاهر رحيم‌ پور کليشمي به عنوان مربي بدنساز، به تيم پرسپوليس پيوست
کوه درفک و سه روستاي کرمانج نشين سيبن، چهيش و گوفل
جانوران صنعت گر
درياچه وي يستان(ويستان)، شهر بره سر خورگام رودبار گيلان