»
سه شنبه 23 مهر 1398 شمسی
Tuesday 15 October 2019 GMT
سه شنبه 10 اريه ما 1593 دیلمی
  منوی اصلی
Skip Navigation Links
درباره ديلمستانExpand درباره ديلمستان
چند رسانه ايExpand چند رسانه اي
زبان Expand زبان
سايت بره سر
الموت من
در سياهكل
منجيل نيوز
لوشان
رودبار آنلاين
شكوفه هاي زيتون
شميران
البرز
سولقان
كن
رودسري ها
طالقان
اشكور
نواي رودبار
 
   شرح مطلب
 جنگل‌هاي هيرکاني ايران جهاني شد
رسانه ديلمستان , دوشنبه 14 مرداد 1398 ساعت 9:35

 چهل‌و‌سومين اجلاس کميته ميراث جهاني يونسکو، پرونده جنگل‌هاي هيرکاني که به نام جمهوري اسلامي ايران ارائه شده است، با نظر موافق اعضاي کميته، در فهرست يونسکو ثبت جهاني شد.

ايران پيش از اين داراي 23 اثر تاريخي و طبيعي ثبت شده در فهرست ميراث جهاني يونسکو است که شامل 22 اثر تاريخي و يک اثر طبيعي (بيابان لوت) بود که با ثبت اين پرونده تعداد آثار جهاني ايران به عدد 24 رسيد.جنگل‌هاي هيرکاني در پنج استان سمنان، گلستان، گيلان، مازندران و خراسان شمالي گسترده است و اين ثبت جهاني، اين پنج استان را به مقاصد مهم گردشگري جهاني بدل مي‌کند.

آشنايي با جنگل‌هاي هيرکاني
جنگل‌هاي هيرکاني که در زبان عاميانه به آن جنگل‌هاي شمال گفته مي‌شود، نوار باريکي است که تمرکز آن در خزر بوده و درختان ديرزيست حدود 3 هزارساله با منبع غني ژن در آن وجود دارد.
در حال حاضر جنگل‌هاي هيرکاني زيست‌بوم 296 گونه پرنده و 98 گونه پستاندار است. همچنين 150 گياه بومي درختي و بوته‌اي (مانند شمشاد و انجيلي) نيز در آن يافت مي‌شود.

جنگل‌هاي هيرکاني بازمانده دوران سوم زمين‌شناسي و عصر يخبندان و غني از نظر گونه‌هاي بومي و باستاني، پوشش گياهي و تنوع زيستي با نادرترين گونه‌هاي جنگلي جهان شامل 80 گونه درختي، 50 گونه درختچه اي، گونه‌هاي بومي (اندميک) درختي و گونه‌هاي جانوري، چون پلنگ، خرس، کل و بز، مرال و... است.

اين نوع جنگل‌ها در حالي که در اکثر نقاط اروپا و سيبري به دليل سرما و يخبندان قادر به بقا نبوده اند و در حال حاضر فسيل‌هايي از آن‌ها به جا مانده به دليل اقليم معتدل‌تر حاشيه درياي خزر به حيات خود ادامه داده‌اند.

15 نقطه از اين جنگل شامل پارک ملي گلستان، جنگل ابر، جهان نما، بولا، جنگل اليمستان، جنگل واز، حوزه کجور نوشهر، چهارباغ چالوس، جنگل خشک داران، گشت رودخان، سياهرود رودبار گيلان و منطقه حفاظت شده ليسار سايت‌هاي انتخابي براي ثبت در فهرست ميراث جهاني است.
دست پر ايران
150 هزار هکتار مساحت حيات وحش براي حفاظت از تنوع زيستي، در 12 نقطه با ارتفاع و پوشش گياهي مناسب در جنگل‌هاي هيرکاني براي ثبت انتخاب شد.

اين نقاط شامل پارک ملي گلستان، جنگل ابر افراتخته، جهان نما، بولاي دودانگه و چهاردانگه، جنگل اليمستان هراز در آمل، جنگل واز حوزه کجور، چهارباغ چالوس، جنگل خشک داران، گچ رودخان، سياهرود رودبار گيلان و منطقه حفاظت شده ليسار است.

ايران فارغ براي تمام جهان مهم محسوب مي‌شود و اين منابع طبيعي را در يونسکو مي‌توان ثبت کرد.

از آنجايي که ايران در نقاط مختلف بارندگي و دمايش متفاوت است کشوري مهم محسوب مي‌شود و زمين شناسي متفاوت آن موجب ايجاد نژاد و پوشش گياهي مختلف شده که تمامي آن‌ها ارزش ثبت دارد.

جنگل هيرکاني با نوار 850 کيلومتر طول مربوط به دوره ترياس است، حدود 6 هزار متر از دامنه شمالي البرز اختلاف ارتفاع دارد که سه هزار متر آن پوشيده از جنگل و از نظر زمين شناسي بي‌نظير است.

حالا پرونده اين اثر با ارزش جهاني، مستقلا به نام ايران در چهل و سومين کميته ميراث جهاني يونسکو ارائه و با نظر موافق اعضاي اين کميته ثبت جهاني شد و افتخاري ديگر براي ميهن عزيزمان ايران رقم خورد.

   نظرات   ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :   (الزامی) 
پست الکترونیکی :   
وب سایت :   
متن نظر :   
    info@deilamestan.com   
  ديگر مطالب
خورگام، حرکت در جاده هاي نامناسب و خطرناک
طبيعت زيباي سيبن خورگام رودبار زيتون و دورنمايي از کوه درفک
خودنمايي كوه درفك در ييلاق سلانسر
دلبرانه هاي پاييزي كوهستان ديلم
درياچه ي ويستان، بره سر رودبار گيلان
اربو (آمرود)، ميوه وحشي، خودرو و خوشمزه ي كوهستان ديلم
درياچه ويستان (وي يستان)، بره سر خورگام گيلان
جاده روستاي ديلمي نشين نوجان، بخش آسارا، شهرستان کرج، استان البر
نشا برنج، رستم آباد رودبار زيتون
بهار دوم در كوهستان ديلم
برخاستن خاک بستر سد سپيدرود در اثر بادهاي پاييزي، شهرستان رودبار زيتون
ديلميان استان قيصريه تركيه در حال كار در مزرعه